Ratusz miejski w Mrągowie to ważny element lokalnej architektury, znajdujący się w sercu miasta, przy ulicy Ratuszowej, pomiędzy Placem Kajki a Małym Rynkiem. Jego historia sięga lat 1824-25, kiedy to zainicjował jego budowę ówczesny burmistrz Mrągowa, Bogumił Drobnicki.
Budynek został zrealizowany w stylu klasycyzującym i przyjmuje formę prostokąta, obejmując dwie kondygnacje oraz podpiwniczenie, z dodatkowym użytkowym poddaszem. Wyróżnia się pokryciem naczółkowym dachem, które nadaje mu charakterystyczny wygląd. Centralnym elementem kalenicy dachu jest neobarokowa wieżyczka, dodana w 1908 roku, która stanowi istotny akcent architektoniczny.
Na szczycie budynku znajduje się czworoboczna sygnaturka, ozdobiona czterema tarczami zegarowymi. Całość wieńczy hełm z iglicą, na której osadzono metalową chorągiewkę, co podkreśla znaczenie tego obiektu jako symbolu miejskiego.
Historia
Historia ratusza w Mrągowie ma swoje korzenie w XV wieku, kiedy to wzniesiono jego pierwszy gmach. Niestety, pożar, który miał miejsce 24 czerwca 1698 roku, zniszczył tę budowlę, a wraz z nią spłonęło 130 innych budynków. W obliczu odbudowy miasta zrezygnowano jednak z przywrócenia ratusza do pierwotnej formy, co było tłumaczone ograniczonymi funduszami.
Podczas gdy obrady rady miasta odbywały się w wynajmowanej sali, urzędnicy pracy mieli w małej kamienicy z wieżyczką i zegarem. Około roku 1780, ze względu na jej zły stan, budynek ten również został rozebrany, a zegar przeniesiono na wieżę kościoła ewangelickiego.
Kolejny pożar, który miał miejsce w nocy z 23 na 24 marca 1822 roku, skłonił władze do zaplanowania całkowitej przebudowy planu zabudowy miasta. W wyniku tych wydarzeń zapadła decyzja o budowie nowego ratusza, a 4 lipca 1822 roku ustalono datę rozpoczęcia tej inwestycji. Uroczyste poświęcenie kamienia węgielnego miało miejsce 3 sierpnia tego samego roku, kiedy to miasto przydzielono fundusze w wysokości 2000 talarów. Wdowa po mistrzu garncarstwa, Maria Popek, ofiarowała 1000 talarów, a Sąd Krajowy z Wystruci dołożył brakujące 2000 talarów, w zamian zapewniając ulokowanie Urzędu Sądowego i Sądu Miejskiego w nowym budynku.
Po trzech latach intensywnej pracy, 3 sierpnia 1825 roku nowy ratusz został uroczyście oddany do użytku. W połowie lat 50. XIX wieku przebudowa młyna w Młynowie spowodowała obniżenie poziomu wody w Jeziorze Czos, co doprowadziło do osiadania gruntu i pękania ścian ratusza. Wówczas ustalono, że pod jego fundamentami znajdują się pokłady torfu, co wymusiło stabilizację fundamentów oraz wzmocnienie ścian za pomocą metalowych klamr.
W 1898 roku, przy ulicy Królewieckiej, wzniesiono nowy gmach trybunałów, a sędziowie wyprowadzili się z ratusza. W konsekwencji Zarząd Miejski powrócił do swoich dawnych pomieszczeń. W latach 1906–1908 ratusz przeszedł gruntowną przebudowę, a obecnie mieści się w nim Muzeum Ziemi Mrągowskiej oraz Urząd Stanu Cywilnego. W latach 90. XX wieku przeprowadzono generalny remont obiektu.
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Farmtrac Tractors Europe | RON Spacerowa | Wieża Bismarcka w Mrągowie | Czos | Sutapie Małe | Muzeum w Mrągowie | Góra Czterech Wiatrów | Muzeum Sprzętu Wojskowego w MrągowieOceń: Ratusz w Mrągowie