Wiesław Bolesław Łach, urodzony 19 sierpnia 1958 roku w Mrągowie, to postać o wybitnym dorobku w polskiej armii, która zajmuje pozycję podpułkownika w Wojsku Polskim.
Oprócz kariery wojskowej, Wiesław Łach pełni również funkcję profesora na Uniwersytecie Warmińsko Mazurskim w Olsztynie, gdzie uzyskał tytuł doktora habilitowanego.
Życiorys
Wiesław Łach jest osobą o bogatym dorobku edukacyjnym i naukowym. Maturę zdał w Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Westerplatte w Mrągowie. W 1977 roku rozpoczął studia w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Inżynieryjnych im. gen. Jakuba Jasińskiego. Po pomyślnym ukończeniu nauki, w 1986 roku zdobył tytuł magistra na kierunku historia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie.
Rok 1990 oznaczał dla niego nowy etap, gdyż wtedy rozpoczął doktoranckie studia w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. W kolejnym roku, 1992, ukończył w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie Podyplomowe Studium w zakresie historii. Dzięki determinacji i ciężkiej pracy, w 1994 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych, koncentrując się na historii wojskowej, w Wojskowym Instytucie Historycznym.
W 1997 roku podjął pracę na stanowisku adiunkta w Instytucie Historii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. W 2000 roku odbył staż naukowy w Instytucie Humanistyki w Akademii Obrony Narodowej. W latach 2004–2006 był związany z Departamentem Wychowania i Promocji Ministerstwa Obrony Narodowej. Po odejściu z wojska w 2006 roku, skierował swoje działania wyłącznie na działalność dydaktyczną oraz naukową.
W 2010 roku pomyślnie zdał kolokwium habilitacyjne na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, co zaowocowało uzyskaniem stopnia doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dyscyplinie historia, specjalizując się w historii Polski i powszechnej XX wieku oraz historii wojskowości.
Od 2011 roku pełni rolę profesora w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jest kierownikiem Pracowni Dziejów Wojskowości oraz opiekunem Naukowego Koła Historyków Wojskowości, a także koordynatorem kierunku wojskoznawstwo. Dodatkowo, angażuje się w działalność Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Olsztynie.
W uznaniu swoich zasług, w 1996 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Publikacje
Wiesław Łach jest autorem oraz współautorem wielu wpływowych dzieł, które przyczyniły się do wzbogacenia wiedzy na temat historii Polski. Poniżej przedstawiamy wybrane publikacje, które zyskały uznanie w środowisku naukowym:
- Generał brygady Józef Kustroń 1892-1939 (współautor),
- 1 Mazurska Brygada Artylerii im. Generała Józefa Bema. Tradycje i współczesność (współautor),
- „Bunt Żeligowskiego”. Kulisy połączenia Wileńszczyzny do Polski 1920-1922. 2014. Brak numerów stron w książce.
Przypisy
- AKADEMICKI KLUB OBYWATELSKI IM. PREZYDENTA LECHA KACZYŃSKIEGO W OLSZTYNIE. rejestr.io. [dostęp 01.03.2019 r.]
- Dr hab. Wiesław Bolesław Łach, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 10.09.2013 r.]
- Naukowe Koło Historyków Wojskowości
- Józef Kustroń
- 1 Brygada Artylerii
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Roman Dwilewicz | Mirosław Przylipiak | Zdzisław Naniewicz | Zofia Wojciechowska | Bogdan Burdziej | Mieczysław MentzenOceń: Wiesław Łach